روی خط خبر

موضوع: تازه ترین های باشگاه استقلال منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "جایگاه منتقدان سیاسی در حکومت کجاست؟" از منبع خبرآنلاین درتاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۳ مربوط به تیم استقلال با موضوع news-تازه ترین های باشگاه استقلال منتشر شد.

جایگاه منتقدان سیاسی در حکومت کجاست؟

«استقلال، آزادی»، «نه شرقی، نه غربی»، و استقرار حکومت قانون، تحقق اصل «موازنه ی منفی» (علیه استبداد-نظامی گری شرقی و علیه استعمار-استثمار غربی)، جمهوری (مردم سالاری شورایی معطوف به عدالت اجتماعی)، شعارها و مطالبات «ملی» مردم ایران طی سده ی گذشته بوده اند (از صدر انقلاب مشروطه تاکنون، با گذر از نهضت ملی و انقلاب بهمن 57).

«استقلال، آزادی»، «نه شرقی، نه غربی»، و استقرار حکومت قانون، تحقق اصل «موازنه ی منفی» (علیه استبداد-نظامی گری شرقی و علیه استعمار-استثمار غربی)، جمهوری (مردم سالاری شورایی معطوف به عدالت اجتماعی)، شعارها و مطالبات «ملی» مردم ایران طی سده ی گذشته بوده اند (از صدر انقلاب مشروطه تاکنون، با گذر از نهضت ملی و انقلاب بهمن 57).معنای چنین سیاست خارجبی ملی، متوازن یا «منفی»ای (نه..، نه..)، نه انزواطلبی و تخاصم با همه، که به عکس، جستجوی تفاهم و تنش زدایی توسط یک کشور مستقل و حافظ کیان و سیادت ملی و منطقه ای خویش از طریق گفتگو و مذاکره در عرصه ی جهانی و التزام به تمامی معاهده های حقوقی و میثاق های بین المللی بود.امروزه اما سیاست خارجی رسمی دولت و حاکمیت گویی از هراس تحریم و تهاجم غرب به جانب شرق متمایل می شود که این رویکرد نگران کننده در صورت توفیق و تحقق ناقض اصل موازنه ی منفی میراث انقلاب ها و نهضت های ملی و مردمی معاصر میهن ما خواهد بود.از سوی دیگر، از منظر مذهبی و اعتقادی نیز در ایام عید علوی شاهد گسترش بازداشت ها با اتهامات گوناگون و تحدید حقوق و آزادی های عمومی بودیم. آیا امام علی در دوران خلافت خود یک زندانی سیاسی-عقیدتی داشت؟ ! آیا مخالفان و منتقدان خود را به اتهام تبلیغ و تبانی محصور و محبوس می ساخت؟ «حکومت عدل علی» مگر از شعارهای اصلی ایرانیان مسلمان در دوران انقلاب نبود؟برخی خواهند گفت تفسیرها از دین (کتاب و سنت) همواره گوناگون بوده است (همچنان که از اصل استقلال و ملی گرایی دو برداشت و دو رویکرد داشته ایم، مصدقی و آریامهری). پس تشخیص اصالت و حقانیت هر یک برای دیگران ناممکن است. از این رو حق با قوی ترها خواهد بود (صاحبان رگ های گردن به حجت قوی و نه دلایل قوی و معنوی منطقیون). و برخی دیگر خواهند پرسید اصلا نسبت یک ایمان مذهبی و ایدئولوِیک با امر سیاسی ملی چیست؟پاسخ به پرسش نخست از سوی باورمندان به دین توحید (تساوی همگانی در برابر یک خدا) در برابر ادیان شرک این خواهد بود که تاریخ ادیان و تمدن ها تاریخ نزاع دین علیه دین بوده است: «لکم دینکم و لی دین»!و پاسخ به پرسش دوم این که «هدایت»(و حقیقت) نه در مباحثات و مناقشات کلامی (الهیاتی)، بلکه در عمل یعنی در گزینش واقعی شما رخ خواهد نمود: انتخاب رهایی انسان، استقلال ملت، آزادی مردم، عدالت برای ستمدیدگان و توسعه ی عمومی و تعالی معنوی، یا وابستگی به ابرقدرت ها و استبداد و ارتجاع، تبعیض و استثمار، و فقر و فلاکت و فساد و فروپاشی مادی و اخلاقی.پس نه زبان و استدلال های ادیان و ایدئولوژی های سنتی و مدرن که نتایج و کارکرد عینی و عملی آنها «راهنما» و معیار سنجش صحت و سقم دعاوی آرمانی و اخلاقی آنها ست و به تعبیر عیسوی «شما آن ها را از میوه هایشان خواهید شناخت» !کیست مولا؟ آن که آزادت کند! کیست پیشوا؟ بَندِ رِقّیَّت زِ پایَت بَرکَند»!

آخرین اخبار باشگاه استقلال، تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و استقلال آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار تیم استقلال در حوزه news-تازه ترین های باشگاه استقلال، نشر خبر " جایگاه منتقدان سیاسی در حکومت کجاست؟ از منبع خبرآنلاین. "

اخبار گوناگون

× ×